اخبار

سرپرست استانداری قم: سرمایه گذاران از فرصت طلایی ایجاد شغل در روستاها استفاده کنند .

سرپرست استانداری قم: سرمایه گذاران از فرصت طلایی ایجاد شغل در روستاها استفاده کنند .
سرپرست استانداری قم با اشاره به تسهیلات ارائه شده در روستاها برای ایجاد شغل گفت: سرمایه گذاران از این فرصت طلایی برای ایجاد شغل و توسعه روستاهای قم استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی  اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم، سید محمد رضا هاشمی روز پنجشنبه در چهارمین کارگروه اشتغال قم اظهار داشت: موضوع اشتغال زایی و کارآفرینی در روستاها باید به شدت مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه امسال با پیشنهاد دولت، موافقت رهبر معظم انقلاب و مصوبه مجلس شورای اسلامی بالغ بر 6 هزار میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به امر اشتغال پایدار روستایی تخصیص پیدا کرد، افزود: این یکی از طلایی ترین فرصت های پیش آمده برای ایجاد شغل در روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از 10 هزار تن از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون است.

وی ادامه داد: نرخ سود مصوب برای این تسهیلات چهار درصد برای روستاهای مناطق مرزی و 6 درصد برای بقیه روستاهای کشور است.

وی با تقدیر از تلاشهای اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و همچنین بخش های صنعت، کشاورزی و گردشگری و همچنین بانک های عامل برای تحقق این اعتبار گفت: متقاضیان می توانند با ارائه سفته و یا سند ماشین آلات و منزل مسکونی در روستای محل اجرای طرح از این تسهیلات بهره مند شوند.

هاشمی با اشاره به اینکه در سال جاری 820 میلیارد ریال از این اعتبار برای قم جذب شد، افزود: توسعه مشاغل خانگی و روستایی از روش های موثر در کاهش آسیب های اجتماعی است، چراکه از طلاق، اعتیاد و مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می کند.

سرپرست استانداری قم افزود: در حال حاضر به دلیل برخی تغییر کاربری های صورت گرفته در باغ ها و مزارع روستایی، امکانات این مناطق کاهش یافته و بر خلاف گذشته که روستاها تامین کننده مایحتاج غذایی شهرها بودند، این ساکنان شهرها هستند که باید برخی محصولات مورد نیاز روستاییان را فراهم کنند.

هاشمی همچنین با اذعان به مغفول ماندن مساله آموزش اشتغال در روستاهای قم که در آیین نامه و دستورالعمل اشتغال پایدار روستایی مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: این آیین نامه به صراحت اداره فنی و حرفه ای استان ها را موظف و مکلف کرده که آموزش های لازم برای اشتغال را به ساکنان روستاها ارائه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر بررسی دقیق تعهدات اشتغالی دستگاه های استان قم از سوی کمیته فنی کارگروه اشتغال افزود: میزان تحقق تعهد دستگاه ها برای ایجاد شغل در سال جاری 56 درصد است، که تا پایان سال باید ارتقا یابد.

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، استان قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی قم بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند.

** متقاضیان تسهیلات اشتغال روستایی باید اهلیت سنجی شوند

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: باید مشخص شود هدف اصلی تسهیلات پرداخت شده برای اشتغال در روستاها که همان تولید اشتغال برای روستانشینان است، محقق شده یا نه.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری افزود: برخی مواقع یک سرمایه گذار، از شهرها به روستاها رفته و بودجه ای را جذب نموده و نیروی کار را نیز از شهر تامین می کند، اما به هیچ وجه سودی عاید روستایی ها نمی شود.

وی گفت: این اقدام در کاهش نرخ بیکاری روستاها و همچنین توسعه اشتغال روستایی تاثیر زیادی ندارد.

وی ادامه داد: فرماندار و بخشداران باید محل هزینه تسهیلات اشتغال روستایی را بررسی کنند، چراکه صرف این منابع بدون زمینه سازی برای مهاجرت معکوس و همچنین جلوگیری از مهاجرت از روستاها هیچ منفعتی ندارد.

۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۲:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید