اخبار

درخواست بیش از ۱۲ هزار کارگر قمی برای دریافت مزایای بیمه بیکاری

درخواست بیش از ۱۲ هزار کارگر قمی برای دریافت مزایای بیمه بیکاری
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی قم گفت : ۱۲ هزار و ۵۰۰ کارگر قمی در سامانه بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند اما فقط ۹۰۰۰ نفر مشمول قانون کار هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم : مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با روابط عمومی ضمن تبریک هفته کارگر به جامعه کار و رتلاش و تولید استان قم گفت: از تاریخ ۲۷ اسفند ۹۸ تا امروز تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ کارگر از استان قم درسامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند که از این تعداد ۹۰۰۰ نفر مشمول قانون کار هستند.

وی با اشاره به شرایط استفاده از بیمه بیکاری عنوان کرد: کارگران قراردادی باید در آخرین کارگاه، یک سال سابقه بیمه مستمر داشته و بدون میل و اراده شخصی بیکار شده و آماده به کار باشند تا بیمه بیکاری شامل حالشان شود؛ لازم به ذکر است بموجب قانون بیمه بیکاری در حوادث غیر مترقبه شرط سابقه منتفی است و کارگر با هر سابقه ای می تواند از بیمه بیکاری بهره مند شود.

کاویانی ادامه داد: شرکت‌هایی که اعلام ورشکستگی و یا تمدید قرارداد نکرده‌اند در صورتی که جزء دسته‌های پرخطر یا سایر دسته‌هایی باشند که متاثر از کرونا بیکار شدند می توانند به طور موقت، تا پایان شیوع ویروس کرونا از بیمه بیکاری استفاده نمایند.

مدیرکل کار و رفاه اجتماعی قم حمایت از کارگران و کارفرمایان را در این شرایط امری ضروری دانست و گفت: به کارفرمایانی که در ایام کرونایی کارگری را اخراج نکرده‌اند تسهیلات مناسب با ضوابط اعلام شده تعلق می‌گیرد؛ همچنین برای کلیه یارانه بگیران نیز مبلغ یک میلیون تومان وام قرض الحسنه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

وی پیرو جریان تجمع کارگران ایران مرینوس اظهارکرد: کارگران ایران مرینوس نگران تمدید قرارداد و بلاتکلیفی فروردین و اردیبهشت بودند که با تلاش صورت گرفته برای دو ماه ذکر شده بیمه بیکاری پرداخت شده و از اول خرداد اعاده به کار می شوند لذا با رفع نگرانی‌هايشان آرامش یافتند.

کاویانی درخصوص آغاز به کار کارخانجات با وجود ریسک شیوع ویروس کرونا گفت: براساس ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا مشاغل پرخطر تعطیل و سایر مشاغل با رعایت موازین بهداشتی به خصوص فاصله گذاری اجتماعی بلامانع هستند.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۰:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید