اخبار

برگزاری نشست شورای استانی کمک‌های مومنانه در استان قم

برگزاری نشست شورای استانی کمک‌های مومنانه در استان قم
شورای استانی نهادهای انقلابی، حمایتی عمومی و سازمان‌های مردم نهاد با دولت در راستای ساماندهی کمک های مومنانه به ریاست دکتر سلیمانپور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی تعاون،  کار و رفاه اجتماعی استان قم جلسه شورای استانی نهادهای انقلابی، حمایتی عمومی و سازمان‌های مردم نهاد با دولت، به ریاست دکتر سلیمانپور پور، معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم و به دبیری مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و با حضور اعضای شوراء، نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان، مدیران کل دستگاه‌های حمایتی و موسسات خیریه استان به منظور هماهنگی جهت توزیع کمک های معیشتی در رزمایش بزرگ همدلی و کمک های مومنانه در سالن امام جواد (ع)استانداری قم برگزار شد‌.

دکتر سلیمانپور در این نشست، اظهار کرد:  در پی رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در خصوص کمک مومنانه به اقشار آسیب پذیر جامعه که به علت شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیتها در کسب و کار دچار مشکلات ناشی از بیکاری شده‌اند، شاهد کمک‌های شایانی از سوی هم استانی های خود هستیم که البته این اشتیاق برای کمک به نیازمندان هم در دین اسلام ذکر شده است و هم مومنان به صورت فطری از آن بهره مند هستند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم تصریح کرد: به منظور ساماندهی هرچه بیشتر این طرح مقرر شد، کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره کل بهزیستی استان و سایر دستگاه های اجرایی نیز افراد تحت پوشش خود را پشتیبانی کنند تا تداخلی در توزیع بسته های معیشتی ایجاد نشود.

وی با اشاره به اقدامات بعمل آمده در استان گفت: اگر کمکهای مومنانه خیرین و موسسات نبود، گروه‌های هدف جامعه با چالش جدی مواجه می شدند. وی بر ضرورت پرهیز از موازی‌کاری در کمک رسانی به اقشار آسیب دیده از کرونا تاکید کردند و در  جلسه شورای استانی نهادهای انقلابی- حمایتی با اشاره به نقش موثر خیرین، سمن ها، بسیج و هیئت های مذهبی در حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا و نیازمندان گفت: امیدواریم تا بازگشت وضعیت فعلی به شرایط عادی، شاهد افزایش و استمرار کمک های مردمی در حمایت از مستضعفین و آسیب دیدگان ناشی از کرونا باشیم.  وی به تبیین اهداف و شیوه نامه شورای استانی نهادهای انقلابی- فرهنگی در استان پرداخت و با تاکید بر تکلیف تمامی دستگاه های عضو این شورا بر اجرای دقیق و کامل مصوبات، عنوان کردند: بر اساس بررسی‌های میدانی به عمل آمده، بسیاری از اقشار ضعیف و محروم جامعه از ماه های گذشته،تحت فشار مضاعف هستند و در صورت بی‌توجهی به تامین حداقل نیازهای معیشتی این قشر، شاهد مشکلات بسیار زیادی در دوران پسا کرونا خواهیم بود.

سلیمانپور در بخشی دیگری از سخنان خود خواستار تدوین بانک اطلاعاتی اقشار محروم و آسیب‌دیده استان برای تسریع در بهره‌مندی از کمک‌های دولتی و مردمی در بحران‌های احتمالی آتی شد .

مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  بعنوان دبیر طرح کمک های مومنانه پس از فرمایش مقام معظم رهبری در نیمه شعبان جهت کمک های مومنانه، تعیین شد که پس از برگزاری جلسات متعددی در سطح کشور طی جلسه ای  با حضور معاون اول رییس جمهور، به منظور ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب پذیر، تفاهم نامه ایی با تعدادی از وزرا، بنیادها، سپاه و... منعقد و برای اجرا به استانداران کل کشور ارسال گردید و در همین راستا مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به عنوان دبیر جلسه در شیوه نامه شورای استانی منصوب شد.

وی افزود: این نشست اولین جلسه شورای استانی همکاری نهادهای انقلابی، حمایتی، عمومی و سازمان های مردم نهاد با دولت است که با هدف ساماندهی و تصمیم گیری در خصوص تعیین سهم استانی هر نهاد و هماهنگی اهدا کنندگان به منظور جلوگیری از موازی کاری برگزار شده است.

کاویانی ‌ ادامه داد: شیوه نامه این شورا در قالب یک تفاهم‌نامه به تمام استان ها ابلاغ و مقرر شد این شیوه نامه در تمام استانها به ریاست استانداران اجرایی شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم در خصوص اهداف این شیوه نامه، عنوان کرد: دعوت از خیرین در جهت حمایت از نیازمندان و اقشار آسیب پذیر و هم افزایی نهاد های انقلابی، حمایتی، دولتی و مردمی و رفع هم پوشانی و هم افزایی نهاد ها است که در قم شاهد اجرای آن در بالاترین سطح هستیم.

وی بیان کرد: استاندار  به عنوان ریاست این شورا در استان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  دبیر این شورا در استان و نهادهای عضو در این شیوه نامه عبارتند از: فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مدیرکل بهزیستی، سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره)، رییس بنیاد مستضعفان، نماینده آستان قدس رضوی، سرپرست ستاد اجرای فرمان امام ( ره)، سرپرست بسیج مستضعفان انقلاب اسلامی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر ، شهرداری قم، نمایندگان موسسات خیریه های مؤثر و فراگیر استان.

۲۶ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید