اخبار

کارگاه آموزشی طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر (طرح کاج ) درقم

کارگاه آموزشی طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر (طرح کاج ) درقم
همایش طرح کاج (کاربست ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید) ویژه مدیران منابع انسانی کارگاههای استان قم برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان قم، در این جلسه مهندس ترک زاده آرانی معاون روابط کارتعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان قم هدف از اجرای این طرح را بکارگیری موثر روش های پیشگیرانه مصرف مواد مخدر در محیط های کارگری عنوان کرد و افزود: هدف راهبردی و استراتژیک اجرای طرح کاج در کشور کاهش 25 درصدی مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید در 5 سال آینده است.

ترک زاده آرانی  آموزش و آگاه سازی نسبت به عوارض سوء مصرف مواد مخدر را مهمترین راهبرد در امر پیشگیری از اعتیاد در جامعه کارگری دانست و گفت : پیشگیری به عنوان کم هزینه ترین و تاثیرگذارترین اقدام در راستای جلوگیری از ابتلای افراد به اعتیاد محسوب می شود.

 

در ادامه این نشست ابوالقاسمی رئیس اداره امور اجتماعی اداره کل گفت: براساس نتایج پیمایش شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید درسال 1393 و مطالعه شیوع اختلالات روانی در  جامعه کار و تولید در سال 1394 که شیوع 23.8% اعتیاد و وجود اختلالات روانی درمیان 24% از کارگران واحدهای تولیدی کشور را نشان می¬داد؛ در استان قم درحالت بدبینانه 19% و در حالت واقع بینانه 14% از کارگران شرکت کننده در طرح دارای تست مثبت اعتیاد بوده¬اند که استان قم را در رتبه29 در میان استانهای کشور قرارداده است.

وی افزود:پس از مطالعه نتایج پژوهشهای مذکور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  بر آن شد تا برای کاهش شیوع اعتیاد در استانهای کشور برنامهایی شامل مداخلات جامع و یکپارچه تحت عنوان طرح کاج را اجرایی نماید. طرح کاج توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر به پیشنهاد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در شورای پژوهش و مطالعات تصویب شد. مجری سازمانی این طرح اداره کل امور اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی میباشد. این برنامه به دلیل اینکه کاربست مطالعه شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید بوده و عنوان اجرایی آن "طرح ملی استقرار مداخلات پیشگیری از مصرف مواد در جامعه کار و تولید" میباشد، به اختصار طرح کاج نامیده شده است. هدف راهبردی این طرح کاهش شیوع اعتیاد در جامعه کار و تولید تا 25% نسبت به سال پایه در 5 سال آینده خواهد بود. هدف برنامه سال 1395 استقرار برش استانی برنامه پیشگیری از اعتیاد در جامعه کار و تولید (شامل محل های کاری 50 تا 500 نفر) است و انتظار میرود طی سال جاری ضمن افزایش دانش، نگرش و مهارت کارفرمایان، کارگران و متولیان استقرار طرح در اصول و فنون پیشگیری از اعتیاد در محیط کار، افزایش تعداد کارگران معتاد تحت مراقبت خدمات ترک اعتیاد  و افزایش تعداد افراد گیرنده مشاوره که در معرض خطر مصرف مواد مخدر هستند، بتوانیم رضایتمندی کارفرمایان و کارگران از خدمات این برنامه را رشد داده و  این طرح به عنوان الگویی برای تداوم استقرار طرح های ملی ایجاد و معرفی شود

 

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۶:۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید