اخبار

حجت‌الاسلام ذوالنور: بخش تعاون زمینه ساز خودگردانی اقتصاد از سوی افراد جامعه

حجت‌الاسلام ذوالنور: بخش تعاون زمینه ساز خودگردانی اقتصاد از سوی افراد جامعه
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل حضور دولت در همه بخش‌ها، بخش خصوصی و بخش تعاونی توان فعالیت نداشته و انگیزه لازم را نیز ندارند، گفت: دولت باید مسیر حضور بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد را هموار کند


به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مجتبی ذوالنور شب گذشته در همایش بزرگداشت هفته تعاون و تجلیل از تعاون‌گران برتر استان که در مجتمع یاوران مهدی با حضور دکتر حسینی قائم مقام وزیر، سید مهدی صادقی استاندار، ذاکری رئیس سازمان صنعت و معدن قم، بازوند مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم، قائم‌مقام دادگستری قم، مدیران دستگاههای تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعاونگران،  شرکای اجتماعی و تشکلهای کارگری و کارفرمایی برگزارشد با تاکید بر اهمیت تعاونی ها، افزود: این بخش از اقتصاد کشور که سهمی بالغ بر 25 درصد برای آن پیش بینی شده است نقش مهمی در جلوگیری از وارد شدن فشارهای اقتصادی برمردم داشته و زمینه ساز خودگردانی اقتصاد از سوی افراد جامعه می شود.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: امروز شاهد هستیم که اقتصاد به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم شده است و دولت نیز در اقتصاد کشور حضور پررنگی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری وی با اشاره به اینکه دولت در حوزه اقتصاد باید در جایی باشد که نیست و در جایی که نیاز به حضور دولت نیست حضور دارد، بیان کرد: امروز شاهد هستیم به دلیل حضور دولت در همه بخش‌ها، بخش خصوصی و بخش تعاونی توان فعالیت نداشته و انگیزه لازم را نیز ندارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت باید مسیر حضور بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد را هموار کند اضافه کرد: حضور دولت در عرصه رفاه عمومی، ایجاد زیرساخت‌ها و... امری ضروری است و دولت باید در عرصه نظارت، کنترل و سیاست‌گذاری اهتمام لازم را داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت احصاء مشکلات بخش تعاون از سوی حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم افزود: با توجه به فضای همدلی و هم افزایی خوبی که در مجمع نمایندگان استان وجود دارد، انتقال این مشکلات به این مجمع منجربه پیگیری و رفع آنها خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به طرح هدفمندی یارانه ها افزود: بنا بود منابع آزاد شده بواسطه اجرای این طرح در زمینه های مختلف از جمله کمک به زیر ساخت های اقتصادی هزینه شود، از این رو آزاد سازی حامل های انرژی باید به موازات تقویت سیستم حمل و نقل عمومی صورت گیرد که فشار کمتری بر مردم ایجاد کند.

وی اقتصاد متکی به نفت را یکی از مشکلات اقتصاد کشور دانست و افزود:‌ در زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها اعلام شد که منابع با اصلاح یارانه‌ها اصلاح شده و این منابع در تقویت زیرساخت‌ها، تقویت اقتصاد خصوصی و بخش تعاون هزینه شود.

ذوالنوری، پشتیبانی نکردن سیستم بانکی کشور از بخش خصوصی را جدی ترین مشکل این بخش ذکر کرد و افزود: ارائه تسهیلات با نرخ سود بالا و هم چنین کاهش قدرت خرید مردم و مالیات بر ارزش افزوده عوامل اصلی تحرک نداشتن واحدهای تولیدی است.
وی با تاکید بر ضرورت اصلاح سیستم بانکی کشور گفت: تسهیلاتی که به بخش خصوصی داده می شود باید به گونه ای باشد که در سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خللی ایجاد نکند تا همواره از یک درآمد معقولی برای تامین نیازهای خود برخوردار باشند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: تولیدکنندگان، همه زندگی خود را صرف تاسیس کارخانه می کنند، ولی به دلیل باز پرداخت تسهیلات که اغلب سود بالایی نیز دارند، سرمایه در گردشی برای کار کردن آنها باقی نمی ماند.
ذوالنوری با اشاره به معایب بخش خصوصی افزود: در این بخش کسانی که دارای سرمایه در گردش بیشتر، قدرت بازار یابی و نفوذ بیشتری برای جذب تسهیلات برخوردارند، خود به خود باعث حذف و خروج تولید کنندگان کوچک تر از بازار رقابت می شوند، از این رو برخی از انحصارها در اختیارعده خاصی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه امروز به اسم مالیات بر ارزش افزوده مالیات 9 درصدی دریافت می‌شود و این در حالی است که چنین اقدامی نوعی سنگ‌اندازی در مسیر فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی است، افزود: در شرایط کنونی نباید انتظار داشته باشیم که کسی بتواند در چنین بازاری به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی رونق اقتصاد را در گرو حمایت هرچه بیشتر از بخش تعاون ذکر کرد و ادامه داد: دولت و توانمندی‌های قدرتمند موجب حذف شدن تعاونی‌های کوچکتر می‌شود و نباید ما در این بخش‌ها شاهد انحصار طلبی باشیم.

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید