اخبار

هفتمین نشست کمیته ایمنی شورای فنی استان قم

هفتمین نشست کمیته ایمنی شورای فنی استان قم
هفتمین نشست کمیته ایمنی شورای فنی استان قم در سالن جلسات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزارشد.


به گزارش جیریایی روابط عمومی  صبح امروز هفتمین نشست کمیته ایمنی شورای فنی استان در سالن جلسات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی باحضور30 عضو برگزارشد و نمایندگان صنعت معدن و تجارت، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی،  معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری  و دیگر اعضاء نظرات خود را درخصوص وضعیت موجود ایمنی co و حریق کارگاههای خارج از شهرکهای صنعتی،ماده 17 قانون نظام صنفی، استانداردسازی مراکز cng، آسانسورها، ایمنی مخازن تاکسیها و استقرار کارگران ساختمانی طرح نمودند.

 در ادامه جلسه مهندس خلج رئیس اداره بازرسی کار و دبیرکمیته ایمنی ضمن خیر مقدم به بررسی مصوبات قبل پرداخت و گفت: براساس مطالعاتی که در کشور انگلستان انجام شده مشخص شده که هر حادثه منجر به فوت خسارتی معادل سه میلیون دلار (ده میلیارد تومان)به اقتصاد کشور وارد می کند.

وی افزود:در هشت سال اخیر آمارحوادث جاده ای 200هزار نفر بوده است.که این زنگ خطر و هشداریست.و وقتی حادثه ای اتفاق می افتد 95درصد خسارت آن ملموس و مشخص نیست.

وی در ادامه به آمار دیگری که در فرانسه به دست آمده است اشاره کرد و گفت: حوادث منجر به فوت فرانسه دوهزارو پانصد نفر است تقریبا یک ششم آمار ایران، عدد بسیار زیادی است.باید کاری کرد.

مهندس خلج در ادامه به الزام قانون اشاره کرد و گفت: در اینجا دو بحث مطرح می شود،یکی قانون و دیگری فرهنگ است که زمانی که فرهنگ در طولانی مدت به ثمر می نشیند باید قانونی کار را پیش برد و از طریق قانون مردم را الزام به رعایت قانون کرد تا به مرور در فرزندان ما با دیدن رعایت قانون توسط والدین این امر در مردم نهادینه گردد.

رئیس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دستگاههای حاضر در نشست احصاء خطراتی که با آن برخورد می کنند را به کمیته ایمنی شورای فنی استان ارائه نمایندرا خواستار شد و از شهرداری نیز که خطرات را احصاء کرده است قدردانی نمود و گفت: برای بازرسی کار دو مورد بسیار با اهمیت است یک شدت و دیگری فراوانی برای ما بسیار مهم است و اولویت های ما را شکل می دهند که در کدام صنعت، بخش یا دستگاه چه خطراتی با چه شدت و فراوانی وجود دارند.

در پایان این نشست مهندس بازوند مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم ضمن تقدیر از دستگاههای اجرایی استان گفت:حوادث در استان و کشور بسیار بالاست در سال 1392  960حادثه ناشی از کار  و 44 نفر فوتی در استان داشتیم که من به هرکدام از آیات عظام و مسئولین استان آمار می دادم این همه حادثه و اتفاق باور کردنی نبود.

وی افزود:در شش ماهه اول سالجاری 92 حادثه ناشی از کار و هشت نفر فوتی در استان اتفاق افتاده است ببینید چقدر این آمار کاهش پیدا کرده است. و در سال گذشته نیز 370حادثه ناشی از کار اتفاق افتاده است.که آمار رو به کاهش است حوادث به دلیل اینکه کارهای ساختمانی در شش ماهه اول بیشتر از شش ماهه دوم انجام می شود  معمولا بیشتر است.

بازوندبا تقدیر از کمیته ایمنی استان اذعان داشت: زحمات کمیته ایمنی استان که همه شما تحمل می کنید کاملا اجرایی و عملیاتی است، نتایج بسیار مثبتی داشته  و مصوبات به حمداله پیگیری شده است. این کمیته در 19 استان تشکیل شده و همکاری دستگاهها در قم بینظیر بوده است.کار کمیته ایمنی خوب شروع شد و خوب هم پیش می رود.

همه ما مسئولیم که در این راستاکمک کنیم موضوع ایمنی موضوع فرابخشی و فرا دستگاهی است امیدوارم با همت شما دوستان  این کمیته حرکتی رو به جلو داشته باشد

گفتنی است: این نشست با مصوباتی در خصوص ایمنی co و حریق کارگاههای خارج از شهرکهای صنعتی،ماده 17 قانون نظام صنفی، استانداردسازی مراکز cng، آسانسورها، ایمنی مخازن تاکسیها و استقرار کارگران ساختمانی به پایان رسید.

 

۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۸:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید