اخبار

ثبت نام کارگران ساختمانی در سامانه خدمات رفاهی

ثبت نام کارگران ساختمانی در سامانه خدمات رفاهی
جیریایی رئیس اداره رفاه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم از ثبت نام کارگران ساختمانی در سامانه رفاهی تا پایان اسفند ماه سالجاری خبر داد

 به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم؛ جیریایی رئیس اداره رفاه اداره کل  تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم گفت: معاونت رفاه وزارت متبوع همه کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه و غیر آن را ملزم کرده تا برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی در سامانه خدمات رفاهی ثبت نام‌کنند چرا که خدمات مربوط به کارگران ساختمانی از این پس تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که در سامانه www.samanehrefah.ir ثبت نام کرده باشند.

وی افزود: قانون بیمه اجباری کارگران ساختمان در سال ۱۳۵۲ به تصویب رسید تا آنها را در ازای حق‌بیمه‌ای که از کارفرمایان مربوطه دریافت می‌شد در برابر حوادث ناشی از کار تحت پوشش حمایت‌های درمانی و بیمه‌ای قرار دهد. اما به موجب این قانون، کارگران ساختمانی تنها در مقابل حوادث ناشی از کار بیمه می‌شدند و این قانون شامل مزایایی از قبیل بازنشستگی نمی‌شد لذا از آنجا که این قانون بیمه کاملی نبود تلاشها برای تصویب قانونی‌ کامل‌تر آغاز شد.

رئیس اداره رفاه اداره کل افزود: اهمیت موضوع بیمه‌های کارگران ساختمانی در واقع حاکی از مشکلاتی است که کارگران این بخش با آن دست به گریبان هستند. کارگران ساختمانی، مشمول عنوان «کارگر» در قانون کار قرار می‌گیرند و بر این اساس از کلیه حمایتهای مقرر در قانون کار از جمله بیمه اجتماعی برخوردار هستند.

جیریایی با اشاره به الزام کارفرما به بیمه کارگران خود نزد سازمان تأمین اجتماعی یک الزام قانونی است که هیچ یک از طرفین از جمله کارگر، کارفرما و یا بیمه شده حق عدم رعایت مقررات بیمه‌ای را ندارند افزود: ماده ۱۴۸ قانون کار مصوب سال ۱۳۶۹ کارفرمایان را ملزم کرده که کارگران خود را مطابق مقررات قانون تأمین اجتماعی بیمه کنند؛ بنابراین کارفرمایان مکلف هستند مطابق مقررات قانون تأمین اجتماعی از جمله ماده ۴ این قانون کارگران ساختمانی خود را بیمه و حق بیمه آنها را پرداخت کنند.

وی افزود: در سال ۱۳۸۶ به دنبال اصلاح قانون مصوب سال ۱۳۵۲ و به جهت حمایت بیمه‌ای مناسبتر از کارگران ساختمانی، قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی به تصویب رسید که هم اکنون ملاک اجرا برای دستگاههای ذیربط از جمله سازمان تامین اجتماعی، شهرداری و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است.

علیرغم تصویب قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در سال ۱۳۸۶، اجرای آن به دلیل بار مالی و اعتراض نسبت به حق بیمه موضوع ماده ۵ این قانون مدتی متوقف شد تا اینکه در دی ماه سال ۱۳۹۳ قانون اصلاح ماده(۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی از سوی رییس جمهوری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد.

به موجب ماده پنج این قانون، سازمان تأمین اجتماعی مکلف شده با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه شده از کارگر و ۱۵ درصد مجموع عوارض صدور پروانه از مالک نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند و در صورت عدم تأمین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه‌ای کارگران با تصویب هیأت وزیران، افزایش سقف مجموع عوارض تا ۲۰ درصد بلامانع است.

آنچه که در این موضوع مهم است نحوه اقدام درخصوص بیمه کارگران ساختمانی است. بیمه ایشان به دلیل مشکلات مربوط به بازرسی کارگاهی و یا ارسال لیست از سوی کارفرما و از طرفی تفرق و تعدد کارگاه‌های ساختمانی همواره با مشکل اجرایی مواجه بوده است. بدین منظور مقنن شرایط خاصی را برای بیمه نمودن کارگران ساختمانی وضع کرده است که این شرایط در قوانین موضوعه تصریح گردیده است.

برابر آمارها بیش از ۴۵ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به بخش ساختمان است. مشاغل ساختمانی از خطرناک‌ترین و پرحادثه‌ترین کارها به شمار می‌روند و کارگران ساختمانی بیش از سایر مشاغل در معرض انواع حوادث قرار دارند از این رو  بیمه آنان به‌ ویژه در حوزه حوادث ناشی از کار امری حیاتی  وضروری محسوب می‌شود.

 در حال حاضر مشاغل ساختمانی رشته‌های مختلفی از جمله آرماتوربند، اسکلت‌ساز، لوله‌کش، نقشه‌بردار، درو پنجره‌ساز پروفیل، بتن‌ساز و بتن‌ریز، نقاش ساختمان، بنّای سفت‌کار، عایق‌کار رطوبتی، آسفالت‌کار ابنیه، گچ‌کار، سنگ‌کار، لوله‌کش گاز خانگی و تجاری، کاشی‌کارو برق‌کار ساختمان را شامل می‌شود.

کارگران ساختمانی در صورت ثبت‌نام در این سامانه از مزایای بیمه‌ای و درمانی تامین اجتماعی و پرداخت هزینه‌های مربوط به حوادث و بیماری‌ها، پرداخت مستمری از کارافتادگی کلی و جزیی ناشی از کار و پرداخت مستمری بازنشستگی و فوت در چارچوب قانون تامین ‌اجتماعی بهره‌مند می‌شوند.

 

۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید