اخبار

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان قم سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه قم

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان قم سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه قم
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان قم به مناسبت فرارسیدن هفته کارگر، سخنران پیش از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته دراستان قم بود.

مصطفی کاویانی سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم ضمن تبریک هفته کارگر و روز معلم با بیان اینکه کار مایه سعادت جامعه است گفت: امروز اگر بخواهیم ازبن بست عقب ماندگی و وابستگی رهایی یابیم و نیازهایمان را با اتکا به خود و حفظ استقلال و حیثیت ملی و دینی خود برآورده سازیم چاره ای نداریم جز آنکه اقتصاد مقاومتی را بطور کامل اجرا کنیم و با گسترش دامنه کار و فعالیت علمی و پژوهشی و توسعه اقتصاد ملی و با برنامه ریزی های اساسی راه پیشرفت را برای نسل آینده هموار سازیم.

وی افزود: اگر فرهنگ خود را بکاویم، گنجینه پایان ناپذیری می­یابیم که اهمیت و ارزش فرهنگی کار را در آیین و تاریخ ما نشان می­دهد و با تعبیرات بدیع و زیبا انسان را به کار و کوشش و پرهیز از تضییع وقت و کسالت و بیکاری فرا می­خواند و به تدبر و تامل در آثار و نتایج کوشش دعوت می­کند. فرهنگ و سنت های ما بر رعایت اخلاق کار، اجتناب از علم بی عمل، لزوم سپردن کار به کاردان و کسب تجربه برای کار نیکو کردن تأکید می­کند و نسبت به عار ندانستن کار و به کار گرفتن ابزار و کوشش در راه معیشت و قبول رنج کار، پندهای نیکویی به ما می آموزد.

وی در پایان تصریح کرد: اسلام نسبت به طبقه کارگر اهمیت فراوان داده و آنان را با بهترین و شریف ترین صفات ستوده و دوست خدا نامیده است. آیا کارگران عزیز ما بهتر از این تقدیر و تحسین را انتظار دارند؟ در شرافت و افتخار کارگران همین بس است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آنان را بزرگ داشته و احترام فرموده است. می گویند روزی آن حضرت بر کارگری به نام سعدانصاری می گذشت پینه های دست او رادید و سبب آن را پرسید. کارگر انصاری عرض کرد: اثر بیل زدن است که بدان مخارج خانواده ام را تأمین می­کنم. حضرت دست او را تکان داد و بنا به روایتی بوسید و او را پیش روی اصحاب گرداند و فرمود: «این دستی است که خدا آن را دوست می دارد. لذا از نظر اسلام، مسلمانان مکلفند که هم برای دنیا هم برای آخرت تلاش کنند و حق ندارند به کلی از دنیا کناره گیری کنند و فقط به امور آخرت بپردازند، همچنان که نباید تنها به امور دنیوی بپردازند و آخرت خود را فراموش کنند.

 

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید