اخبار

آیین نامه ایمنی درعملیات انتقال نیروی برق ابلاغ شد.

آیین نامه ایمنی درعملیات انتقال نیروی برق ابلاغ شد.
آیین نامه ایمنی در عملیات انتقال نیروی برق از سوی معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سراسر کشور ابلاغ شد .
به گزارش اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان قم ، مهندس کاویانی سرپرست اداره کل تعاون،کارورفاه استان قم درخصوص ابلاغ این آئین نامه از سوی معاونت روابط کار وزارت متبوع به ادارات کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استانها اظهار داشت : بر اساس اعلام معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آیین نامه جدید در زمینه عملیات انتقال نیروی برق نسبت به آیین نامه قبلی دارای نکات مهم و مثبتی است.

وی ابراز داشت : در آیین نامه جدید با وجود گستردگی شبکه برق و نیاز به عملیات در یک یا چند ایستگاه مرتبط بطور همزمان قوانین آن لحاظ شده و همچنین رفع بلاتکلیفی و عدم احصای شرایط ایمنی کار درمحیط های بی برق بعلت نبود قوانین و فرم های مربوطه در اجرا و انجام بعضی از مانورها و عملیات ها از دیگر ویژگی های این آیین نامه است.

کاویانی افزود : رفع ابهام درکاربرد صحیح بعضی از فرم های حفاظتی (ضمانت نامه ها) وکارتها اعم ازکارت های حفاظتی و عملیات ممنوع در این آیین نامه جدید آمده است.

سرپرست اداره کل تعاون،کارورفاه استان قم در خصوص سایر بندهای آئین نامه خاطر نشان کرد : بر اساس اعلام معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی با توجه به وجود گستردگی شبکه برق و نیاز به انجام عملیات در یک یا چند ایستگاه مرتبط بطور همزمان ارتباط فراهم شده و شیوه های صدور و لغو (ابطال) و نحوه تکمیل فرم ها وکارت ها درآیین نامه فعلی  بطور کامل درج شده است .

وی ادامه داد : همچنین ، تعاریف بعضی از اصطلاحات و عبارت ها که در متن از آنها استفاده شده بود، در آئین نامه جدید قید شدو نیز تهیه فرم مربوطه جهت انجام کار روی مدارهایی که بی برقی کامل آنها امکان ندارد، از دیگر ویژگی های آیین نامه جدید است.

کاویانی گفت : در آیین نامه جدید شرح وظایف افراد مجاز اعم از صادرکننده ،تصویب کننده و مجری انجام کار از صدور مجوز وضمانت نامه ها تاپایان کار تفکیک شده است.

سرپرست اداره کل تعاون،کارورفاه استان قم اظهار داشت: جابجایی بعضی از مواد به بخش تعاریف و ضمایم باتوجه به شکل ماهیت و محتوای آنها در این آیین نامه آمده است .

وی بیان داشت : بر اساس مفاد این آئین نامه ؛ و بر اساس تاکید معاونت محترم روابط کار وزارت متبوع این مهم با استفاده از توان کارشناسی نمایندگان وزارت نیرو اعم از شرکت توانیر ، برخی ازشرکت های برق منطقه ای ، پیمانکاران تعمیر و نگهداری آن مجموعه و حوزه روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بویژه اداره کل بازرسی کار ، مرکزتحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وکارگروه و اعضای شورای عالی حفاظت فنی  و همچنین استعلام از ادارات کل اجرایی سراسر کشور تحقق یافته است.

در پایان مهندس کاویانی سرپرست تعاون،کارورفاه اجتماعی استان قم اظهار امیدواری کرد ؛ با اجرایی شدن آیین نامه مذکور شاهد ایمن سازی هرچه بیشتر محیط های کار درحین بهره برداری ، نگهداری، تعمیر توسعه ، بازسازی و بهینه سازی از خطوط و تاًسیسات انتقال نیروی برق  بمنظور جلوگیری از بروز حوادث ناشی از کار و در نهایت صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور باشیم .

شایان ذکر است ، افراد می توانند برای آگاهی از موارد ذکر شده در این آئین نامه با اداره بازرسی کار اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان تماس حاصل فرمایند.

 

۱ خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید