اخبار

نشست تشریح و تبیین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در قم برگزار شد.

نشست تشریح و تبیین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در قم برگزار شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم: ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار ،ارتقاء صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان ، فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته دانشگاهی به بنگاههای اقتصادی و در نهایت افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان و کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی از مزایای اجرای طرح کارورزی است.

     نشست تشریح و تبیین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در استان قم با حضور کارفرمایان ، مدیران بخشهای مختلف  اقتصادی و تشکلهای کارگری و کارفرمایی در محل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم، با اشاره به  نام گذاری سال جاری با عنوان اقتصادمقاومتی:تولید-اشتغال از سوی مقام معظم رهبری (دام برکاته ) و برنامه های دولت محترم درامر رونق تولید و ایجاد اشتغال ، از هدفگذاری اشتغال ۱۵۰هزار فارغ‌التحصیل بیکار در کل کشور و حدود 1800نفر در استان در قالب طرح کاروزی خبرداد.
وی با تشریح جزئیات اجرای طرح کارورزی که به تازگی با هدف جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار از مقطع کاردانی تا مقطع دکتری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شده است، گفت: جامعه هدف اجرای این طرح، دانش آموختگان دانشگاهی گروه سنی ۲4 تا ۳3 ساله (با احتساب ۲سال خدمت سربازی35سال ) در همه رشته‌های دانشگاهی برحسب نیاز بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و تعاونی می باشد.
وی با بیان اینکه طرح کارورزی ذیل طرح کاج (کارآفرینی و اشتغال برای جوانان) در دستور کار دولت قرار گرفته است گفت: این طرح قبلا در برخی استانهای کشور به صورت آزمایشی اجرا شده  و امسال به سراسر کشور تعمیم داده شده است.
مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان قم با اشاره به اینکه علاوه بر دانش آموختگان دانشگاهی، کارفرمایان و واحدهای متقاضی جذب کارورز نیز مخاطبان اجرای طرح کاروزی هستند گفت: در حال حاضر سامانه ثبت نام به نشانی karvarzi.mcls.gov.ir  برای کارورزان و واحدهای پذیرنده کارورزان فعال است که می‌توانند آمادگی خود را برای اشتغال یا جذب متقاضیان اعلام کنند.
تا پس از گزارش‌گیری از اطلاعات ثبت شده در سامانه وبر اساس یکسری شاخص‌ها، افراد حائز شرایط با در نظر گرفتن اولویت‌ها شناسایی و به میزان ظرفیت بنگاه‌ها و با در نظر گرفتن رشته تحصیلی فرد متقاضی از طریق ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به بنگاه اقتصادی مربوطه معرفی شوند.

کاویانی، مدت زمان دوره کارورزی را حداقل ۴ ماه و حداکثر 6ماه برای هر کارورز عنوان کرد و افزود: در این مدت دولت حق بیمه مسئولیت مدنی کارورزرا پرداخت می نماید. وچنانچه کارورز پس از گذراندن دوره کارورزی در بنگاه اقتصادی بکارگمارده شود، صددرصد حق بیمه سهم کارفرما به مدت دوسال بعهده دولت خواهد بود ..
وی ، درباره کمک هزینه آموزشی کارورزان نیز گفت: این کمک هزینه به میزان یک سوم حداقل حقوق  قانون کار در سال ۹۶ تعیین و از سوی دولت در طول دوره کارورزی پرداخت می‌شود که سقف آن حدود ۳۱۰ هزار تومان برای هر فرد است.
کاویانی، آشنایی افراد با محیط کار، تبدیل علوم تئوری به کاربردی و مهارت آموزی را از دیگر مزایای اجرای این طرح پیش از ورود حرفه‌ای فرد به بازار کار عنوان کرد و گفت: کارورز به عنوان یک فرد دانش‌آموخته نیز دانشی دارد که می‌تواند به بنگاه یا واحد مربوطه منتقل کند.
مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان قم : بنگاههای اقتصادی متقاضی کارورز که  دارای مجوزفعالیت  از دستگاههای اجرایی  می باشند می توانند در سامانه کارورزی ثبت نام نمایند.کاویانی شرایط کارورزان را داشتن حداکثر 24 سال سن برای مقطع کاردانی، 26سال برای مقطع کارشناسی، 29سال برای مقطع کارشناسی ارشدو 33سال برای مقطع دکتری عنوان  و افزود: از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی نباید بیشتر از 4 سال سپری شده باشد.
و عدم سابقه در دوره کارورزی و دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت را از دیگر شرایط کاروززان یاد کرد.

درانتها وی در خصوص دیگر طرحهای ذیل طرح کاج از قبیل مشوقهای بیمه ای کارفرمایی (بغیر از طرح کارورزی ) طرح اعطاء تسهیلات اشتغالزاو همچنین طرح مهارت آموزی در محیط واقعی که در دستور کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی می باشد توضیحاتی اجمالی ارائه نمود.

 

۱۳ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید