اخبار

داوری دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان قم انجام شد .

داوری دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان قم انجام شد .
کمیته داوران دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر در استان قم تعاونی های ثبت نام شده در سایت را بررسی و تعاونی های برتر را انتخاب نمود.

به گزارش روابط عمومی تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم، صبح امروز 26تیرماه جلسه داوری دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان با حضورمصطفی کاویانی  مدیرکل ، حسین خادمی  مدیر امور تعاون، روسای ستادی و مسئولین اداره کل، بانک توسعه تعاون، اتاق تعاون استان و مدیران اتحادیه های تعاونی این استان برای داوری و انتخاب تعاونی های برتر سال1396 تشکیل شد.

دراین نشست مصطفی کاویانی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم بیان کرد: حدود 55 تعاونی در سامانه مربوط به این جشنواره ثبت نام نموده اند.

وی افزود: امتیازات کسب شده تا سقف 200 امتیاز می باشد که ملاک کسب آن تحقق شاخص های عمومی و اختصاصی بوده است.

کاویانی با اشاره به شاخص های عمومی خاطرنشان کرد: در این شاخص ها معیارهایی از قبیل سابقه فعالیت، تعداد اعضاء، لوح ها و نشان های دریافتی، میزان شرکت در نمایشگاههای داخلی، برگزاری بموقع مجامع عمومی، تنظیم صورتهای مالی و اظهارنامه مالیاتی، عرضه محصولات در بازار و ارائه خدمات اجتماعی مورد توجه بوده است.

مصطفی کاویانی در ادامه با تأکید بر ضرورت توجه به شاخص های اختصاصی بیان داشت: این شاخص ها مانند ظرفیت تولید، میزان اشتغالزایی، صادرات، نسبت حجم فروش کالا و خدمات، حضور در نمایشگاههای بین المللی و معرفی توانمندی ها و... نیز دارای اهمیت بسیاری بودند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با همدلی و همفکری این اداره کل و اتاق تعاون بتوانیم در مرحله داوری به تعاونی هایی رأی دهیم تا دارای کیفیت در سطح ملی و بین المللی بوده و بتوانند الگوی بسیار خوبی برای مردم شریف استان باشند.

وی افزود:ما باید نگاهمان را به تعاون تغییر دهیم و تعاون را در جایگاه واقعی خود ببینیم زیرا تعاونی ظرف بزرگی است برای سازماندهی توانمندی های خرد، کوچک و متوسط که واحدها و بنگاه های کوچک را در کنار هم قرار داده و کارآمد می کند.
 مصطفی کاویانی ادامه داد: تعاونی ظرفیتی کارآمد برای توسعه و پیشرفت است و ما وظیفه داریم تعاونی را در جایگاه خودش که جایگاه بسط عدالت، فقر زدایی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی است ترویج و باور کنیم.
کاویانی افزود: تعاونی جایگاهی وسیع برای رشد سرمایه های اجتماعی، رونق اقتصادی کشور و جایگاه عرصه تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه در کشور سیاست تحقق اقتصاد مقاومتی را دنبال می کنیم یکی از بهترین راهکارهای  رسیدن به برنامه های این مهم گسترش تعاونی هاست زیرا  تعاونی ها عدالت بنیان، مردمی، درون گرا، دانش بنیان و در جایی که لازم باشد برون نگر هستند و این ویژگی ها پنج شاخص اصلی اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری  مطرح فرمودند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم خاطرنشان کرد: امروز دنیا نشان داده است که تعاون با گذشت بیش از 170 سال از شکل گیری اولین تعاونی ها در دنیا وضعیت رو به رشدی رادنبال می کند.
کاویانی ادامه داد: امروزه 2 میلیون و 600 هزار تعاونی در دنیا نزدیک به یک میلیارد نفر عضو دارند  که نزدیک به 2 هزار میلیارد دلار ارزش افزوده سالانه را به وجود می آورند و ما نیز در ایران  100 هزار تعاونی فعال داریم و باید آن ها را تا فراگیری نهضت تعاون رشد دهیم.
وی افزود: ما باید همه جوانان که جویای کار و اشتغال هستند را آموزش دهیم و از ظرفیت این ادغام  بهره برداری مناسب کرده و در کنار آموزش فنی و حرفه ای زیرساخت های تعاون را تقویت کنیم و واحدهای تعاونی را به عنوان کانون های اشتغال جوانان فعال نماییم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد:همین جویبارهای کوچک تعاونی در کنار هم قرار می گیرند و نهرها و رودخانه های خروشان اقتصادی، تولیدی، صنعتی ،کشاورزی و خدماتی درست می کنند و می توانند اقتصاد کشور را همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند:« تعاون می تواند نجات بخش اقتصاد کشور باشد»، نجات دهند.
گفتنی است در این نشست تعاونی های برتر سال1396 استان قم اعضاء کمیته داوری جشنواره به تبادل نظر و بحث پیرامون انتخاب تعاونی های برتر پرداختند و از هر گرایش یک تعاونی که امتیاز لازم را کسب نموده بود انتخاب گردیدو پس از بررسی مدارک لازم داوری و انتخاب شدندکه در دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان همزمان با هفته تعاون در شهریور ماه برگزار خواهد شد  معرفی و تجلیل خواهند شد.

۲۶ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید