اخبار

نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان قم برگزار شد

نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان قم برگزار شد

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم مصطفی کاویانی مدیرکل  پیش از ظهر امروز در جلسه تخصصی کارگروه اشتغال استان که با حضور مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان قم در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد، گفت:در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال و پیاده سازی برنامه اشتغال فراگیر وزارت متبوع و  استفاده بهینه از ظرفیتها و توانایی های اجرایی بخش تعاون در سطح روستاهای کشور، توسعه و توانمندسازی تعاونیهای روستایی، رونق اقتصادی، مشارکت سازمان یافته و کار آفرینی اقتصادی روستائیان در قالب مشارکت گروهی دستور العمل اجرای " طرح روستا تعاون " جهت اجرایی نمودن در سطح استان ابلاغ نموده است.

کاویانی با بیان اهداف کیفی این طرح افزود:هدف کیفی این طرح استفاده از ظرفیت تعاونیها در شناسایی و بهره برداری از ظرفیت های موجود در نواحی روستایی و ارتقای منزلت اجتماعی روستائیان و جایگاه روستاها در اقتصاد ملی و ایجاد بستر لازم برای شکوفایی و پیشرفت عدالت محور روستاهاست. اهداف کمّی طرح نیز  ایجاد و به بهره برداری رساندن 1947 طرح تعاونی در روستاها که منجر به ایجاد 26218 شغل مولد روستایی گردیده که میزان سهم هر استان بر اساس شاخصهایی نظیر تعداد دهستانها و ظرفیت و توانمندیهای موجود در هر استان، تعیین گردیده است و سهم استان قم30 طرح تعاونی می باشد.

کاویانی  با بیان اینکه تشکیل تعاونی مورد نظر در روستای هدف با جلب مشارکت عمومی روستائیان در قالب تعاونی توسعه روستایی مراحلی داردافزود:شناسایی و انتخاب روستاهای هدف و آماده سازی فعالین روستا جهت جلب همکاری در اجرای طرح، تهیه گزارش مزیت سنجی روستای هدف،برگزاری جلسه هماهنگی و مشترک با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط،برگزاری جلسه انتخاب هیات موسس، صدور موافقت نامه تشکیل تعاونی روستایی توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی،راهبری و پیگیری مراحل ثبت و تشکیل تعاونی توسط اداره کل، راهبردی و پیگیری جلب حمایتهای قانونی یه تعاونیهای تشکیل شده وارزیابی اقدامات توسط اداره کل ازمراحل اجرای طرح می باشد.

حمیدرضا کاظمی معاون صندوق کارآفرینی امید استان قم در ابتدای این جلسه با اشاره به تسهیلات این صندوق اظهار کرد: ارزش تسهیلات پرداخت شده توسط صندوق کارآفرینی امید استان قم در سال گذشته مبلغ 23 میلیارد تومان بود و از این میان 189 فقره تسهیلات خود اشتغالی با اعتباری بیش از چهار میلیارد تومان به مردم پرداخت شد.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌هایی را با دستگاه‌های مختلف استان قم همچون اداره کل میراث فرهنگی و کمیته امداد امضا کرده و براساس این تفاهم‌نامه‌ها 59 فقره تسهیلات اعطا کردیم.

حمیدرضا بیگدلی دبیر کانون کارآفرینی استان قم در ادامه این جلسه با اشاره به تاریخچه این کانون اظهار کرد: فعالیت کانون کارآفرینی استان در سال 91 آغاز شد و فعالیت این کانون تا به امروز ادامه دارد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین فعالیت‌های کانون کارآفرینی استان قم برگزاری جلسات با دانشگاه‌های استان برای هدفمند کردن پروژه و پایان‌نامه‌های دانشجویی در قم بود، البته به دلیل کمبود بودجه با مشکلاتی در این زمینه مواجه شدیم.

۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ۰۷:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید