اخبار

ارتقاء فرهنگ کار عامل افزایش بهره وری کارکنان

ارتقاء فرهنگ کار عامل افزایش بهره وری کارکنان
ارتقاء فرهنگ کار عامل افزایش بهره وری کارکنان و از ارکان رسیدن به رفاه می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم، حسین خادمی سرپرست مدیریت اجتماعی در حاشیه همایش روز جهانی معلولان که با حضور سید مهدی صادقی استاندار قم، مسئولین و معلولین استان قم برگزار شد، ضمن تبریک روز جهانی معلولین  فرهنگ کار را مقوله‌ای پویا دانست که در جریان صنعتی شدن روند تکاملی خود را طی می نماید و عصاره آن چگونگی تولیدات ملی و میزان آن می‌باشد که خود بر رفاه اجتماعی اثر می‌گذارد.

به گفته وی: در ایران اصطلاح فرهنگ کار بارها از سوی افراد بکار رفته، لیکن تعریف مشخصی از آن داده نشده است. اما چنانچه به اختصار فرهنگ را مجموعه ای از ارزش‌ها، باورها و دانش‌های مشترک و پذیرفته شده یک گروه دانسته و کار را فعالیت‌های اقتصادی منجر به ارزش افزوده در نظر بگیریم فرهنگ کار عبارت است از: مجموعه ارز‌ش‌ها، باورها و دانش‌های مشترک و پذیرفته شده یک گروه کاری در انجام فعالیت‌های معطوف به تولید و یا ایجاد ارزش افزوده به کلام دیگر اینکه، در وجود کارکنان یک سازمان چه ارزش‌ها و نگرش‌هایی درونی شده و مورد پذیرش جمعی قرار گرفته است، فرهنگ کاری حاکم بر آن سازمان یا گروه را تبیین می‌کند.

خادمی افزود: بر این اساس هنگامیکه فرهنگ کار در یک سازمان یا جامعه ضعیف ارزیابی می‌شود این بدین معنا است که کارکنان به انجام کار مفید و مولد تمایل نداشته و در نتیجه فعالیت‌های آن‌ها از راندمان و اثربخشی کمتری برخوردار است و منابع به کار گرفته شده حداکثر بازده ممکن را نخواهد داشت.

سرپرست مدیریت اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم افزود: بطور کلی عوامل بسیاری در شکل دادن به فرهنگ کار موثر هستند نظیر عوامل جغرافیایی، محیطی، اقتصادی و اجتماعی. همچنین به مواردی نظیر میزان آمادگی و توان کاری نیروی انسانی، تسلط کارکنان بر ماهیت شغل، میزان حمایت سازمان از کارکنان، میزان انگیزه و تعهد کارکنان به کارفرما وسازمان، کیفیت ارایه بازخوردها، میزان اعتبار و تطابق تصمیمات با قوانین سازمانی، نگرش‌ها و روحیه کار جمعی، اخلاق کاری و غیره اشاره شده است.

  وی  در پایان اذعان داشت : بدون شک برای تجزیه و تحلیل و ارتقاء فرهنگ کار در هر سطحی شناخت عوامل موثر بر ارتقاء فرهنگ کار امری حیاتی است. بهبود فرهنگ کار به این امر بستگی دارد که ما چگونه عوامل اصلی سیستم اجتماعی - تولیدی را مشخص می‌کنیم و به کار می‌بریم. اصولاً ارتقاء فرهنگ کار تحت تأثیر عوامل متعددی است که برخی ازعوامل موثر  نقش نخبگان و سخت‌کوشی، تشکل‌های صنفی، نقش خانواده ، نقش مدیریت و انگیزه کار می باشند.

۱۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید